Competition Results

Competition Results

The 2nd event of the 2019 SWGA Junior Tour was played on Friday April 12th at The Sands.

Portarlington young gun Jack Martin made it look easy in the perfect conditions with a 1 under par 71. Lachlan Bath (13th Beach) finished in 2nd place a further 3 shots back on 74.

Dominic Rowe (Yarra Yarra GC) won the Boys Stableford Event while Rose Britt (Midlands GC) and Joanne Tey (Sanctuary Lakes GC) tied the Girls Stroke Event. Seabil Leong (Latrobe GC) took out the Girls Stableford Event with a very solid 41 points.

Winners list:-

Boys Best Gross: – Jack Martin (Portarlington GC) 71-3-68, Boys Best Nett: – Rex Darcy (Lonsdale GC) 76-9-67

 

Girls Best Gross: – Rose Britt (Midlands GC) 90-15-75,  Girls Best Nett: – Joanne Tey (Sanctuary Lakes GC) 90-13-77

Boys Stableford Top 3
1 Dominic Rowe 32 points
2 Ben Bowers 31 points
3 Alex Dorakkas 26 points
Girls Stableford Top 3
1 Seabil Leong 41 points
2 Emma Pearce 32 points
3 Angelina Hogan-Fox 29 points
2019 Bill Cunningham / Vicki Uwland Order of Merit results after The Sands Junior Open can be found here:-

https://www.swga.com.au/competition/merit-awards/

The next tournament on the SWGA Junior Tour is at Curlewis GC on Sunday, May 26th followed by Winchelsea on Sunday June 2nd. Entry details to follow.

The winners of the Golden Putter played at Clifton Springs are
Liz Marsland and Diane Wallace both from Bellarine Lakes
With a score of 44 points, congratulations.

Twenty-eight ladies participated in the Leigh wind-up event at Bannockburn G.C. They enjoyed a well-presented course on a glorious autumn day. Well done to the volunteer men of the club for all their hard work.

Winning Division 1 was Angela Rogers (Inverleigh) with a Nett 73 and runner-up was Isobel Oliver (Inverleigh). The Division 2 winner was Eileen Lynch (Bannockburn) Nett 75, closely followed by the runner-up Carol Stanesby (Winchelsea). Both Division winners receive a Leigh Brooch to commemorate their win but as Eileen has previously won a Brooch she was presented with a Monogrammed Spoon. The winner of the non-pennant players was Sue Lamb (Inverleigh) with a Nett score of 78. NTP on the 1st was won by Helen Davey (Portarlington). Prizes for the remaining 3 NTP’s were allocated by a lucky draw.

The Portarlington team were presented with the Pennant Trophy for the second consecutive year. Let’s set the challenge for a “hat trick” in 2020.

A big thank you to Sue Moosbrugger and the fantastic ladies at Bannockburn Golf Club for their assistance in organising this event and providing the delicious lunch which was enjoyed by all. Thanks also go to Sue Hazell and Mandy Buckley from SWGA for their help and support.

Lynne Toleman

Division 1 Winner: Angela Rogers (Inverleigh) score 95 – 22 – 73

Runner-up: Isobel Oliver (Inverleigh) 96 – 22 – 74 c/b

Division 2 Winner: Eileen Lynch (Bannockburn) 99 – 24 – 75

Runner-up: Carol Stanesby (Winchelsea) 104 – 27 – 77


Non-Pennant Players

Winner: Sue Lamb (Inverleigh) 106 – 28 – 78

NTP:

Heather Price (Bannockburn) Robyn Vesey (Winchelsea) Sue Burns (Lara) and Helen Davey (Portarlington)

Heather

Helen

Leigh Pennant Winning team – Portarlington

Players in Otway Pennant teams played at Ocean Grove today for the traditional end of season trophy, the Otway Shield.  It was a great day with all players leaving with smiles.
Mandy led an after play discussion and very strong support came from players for the 2019 initiatives of SWGA.  The Ocean Grove assistance, led by Wendy Fletcher, was superb.  The lunch was delicious as usual.
Lorne successfully defended the trophy they won last year and the smiles on all the photos that Sue Hazell took show how everyone enjoyed the day.

Marcia

Congratulations to all winners.

Otway Shield Won by Lorne team of Suzanne Neill, Caz Bartholomew, Chris Angus and Lesley Goldsworthy score 131 points.

Individual Winner: Martha Macintyre (Apollo Bay) 34 pts c/b

Runner Up: Suzanne Neill (Lorne) 34 pts c/b

NTPs: 1st Lyn Box (Apollo Bay), 6th Chris Angus (Lorne) 10th Pam Ledgerd (Anglesea)

Full Results Here

 

Images from the day

Here at Torquay today 120 women played in their guest day.  Great atmosphere in the club house and a good day of golf, friendship and fun.  Women’s golf at its best!!!!

It was a close finish with winners of the Four Ball Stableford Event being Judy Mather (East Geelong) and Joan Thomson with a score of 47 points on a countback from Sylvia Peck and Colleen Cogger (Ocean Grove). Third place was was taken by Viv Nicol and Di Webb-smith with 46 points from a five way c/b.

If you played golf today at Barwon Valley it was a wild and windy challenge!

Congratulations to all the winners

Bowl Winning team from East Geelong with 97 points on c/b.

Team of Judy Mather, Lynn Thornley and Terri Baensch

Division 1 winner: Janet Barras (Inverleigh) 37 pts

Division 2 Winner: Sue Neill (Lorne) 43 pts

NTP: 5th Stacey Thomas (Apollo Bay) 10th Esma Sim (Barwon Valley,

13th Judy Hudson (Barwon Heads)

Final Round played at Portarlington  at 9.30am

Congratulations to the winning team of Debbie McKee and Gill Morrison (Curlewis 2) Proving too strong for Di Liley and Cheryl Brunt (Torquay 2) taking the title 4/3 from their very worthy opponents.

Debbie and Gill

After 36 holes at Clifton Springs the  pairings to go through to the Final Round are Torquay (2)  team of Di Liley and Cheryl Brunt who had a 4/3 win against Lonsdale (1). They will play Curlewis (2) team of Gill Morrison and Debbie McKee who won  1 up against 13th Beach (1).

One game to go

Rounds One to Four Results

 

Congratulations to the team from East Geelong – Carolyn Stephenson, Brad Ivens and Greg Bennett with a score of 107 Stableford Points pictured here with Patron Coral Drayton.

Winner of Teams Event – Rosanna (2) – Helen Hillard, Chris Janson, Di Sheean

Rosanna (2) Team

Second Place Teams Event – Clifton Springs – Robyn Leach, Deidre Tellefson, Colleen Smedley
Third Place Teams Event – East Geelong – Lisa Maxwell, Lyn Thorley, Sheree Geall

Individual Winners
Division 1 Winner Christine Janson
Division 2 Winner Helen Hillard
Division 3 Winner Lisa Maxwell


A great day was had by all ladies , weather was magnificent, volunteers , bunker rakers and spotters were greatly appreciated
Ladies Stableford Event winners (from right to left)

WINNER:  Robyn Erwin  (Inverleigh)   38 pts

R/U:           Rebecca Pfarrer (Bannockburn)  35 pts

NINE OUT:   Caroline Bartholomew  (Lorne) 17 pts

NINE IN:        Judith Mather  (East Geelong)  17 pts

Monday 18 February, Mixed Ambrose – Results

Mens and Womens Gross team winners

Womens Nett Winners

 

Mens-Ladies Ambrose Results Here


 

Sunday 17 February, Mixed 4BBB Stableford – Results

Winners: Jill and Greg Pender score 45 pts.

Runner-up: Colleen Arnold and T J Leigh 44 pts.

4BBB Results Here


Saturday 16 February, Mens Open  Results Here


Friday 15 February, Ladies Day – Results

The day was perfect for a game of golf for all players.

There was a playoff between Melinda Almond and Ann Lynch both from Barwon Valley for the A Grade Gross creating an exciting interlude for spectators.

The Silver Salver was hotly contested for with the near by locals from East Geelong coming out top with a score of 209.

Team members: Glenice Hayward, Judy Mather and Helen Beales with our Sponsor.

Open Champion:

Kerrin Biddle (Queens Park) with 76 off the stick, 8 Strokes clear of the field.

 

A Grade Gross: Melinda Almond (Barwon Valley) score 84 play off.

B Grade Gross: Glenice Hayward (East Geelong) score 86

C Grade Gross: Lois Bunge (Queens Park) score 92

 

 

A Grade Nett: Ann Stokes (Anglesea) score 70 nett

B Grade Nett: Liz Rabbas (Queens Park) score 69 nett c/b

C Grade Nett: Judy Mather (East Geelong) 66 nett.

 

 

NTPS: 3rd Lesley Cook (Queens Park), 8th Glenice Hayward (East Geelong) 17th Marion Lucas (Lara) Golden Shot: Sally Schaller (Ocean Grove)

It was lovely to see the clubhouse full at presentations and everyone enjoying the day.

SWGA held their first event for 2019 at Clifton Springs Golf Club.

Results – 

Winners:

Vicki Hannah, Martha Macintyre, Janice McKenzie and Stacey Thomas from Apollo Bay – score 97 points.

 

Stacey, Vicky, Martha & Janice

Runners up:

Kath Fleming, Ange West, Anne Clutterbuck and Lynne Perree from Curlewis – score 86 points

Kath, Ange, Lynne and Anne

3rd Place: Sue Holmes, Ann Lynch, Chris Spencer and Helen Mays from Barwon Valley – score 84 points c/b

Ann, Helen, Chris and Sue

4th Place: Nola Anderson, Deidre Tellefson, Colleen Smedley and Gail Miller from Clifton Springs – score 84 points

Nola, Gail, Deidre and Colleen

5th Place: Sally Griffin, Noeleen Chapman, Chris Barnett and Viv Benham from Clifton Springs – score 83 points c/b

Vivienne, Noeleen, Chris and Sally

Three person Torquay team with good score:

NTPS:

6th: Marg Burchell (Portarlington) 9th: Kath Evans (Lonsdale)

11th Jackie McDonald (Barwon Heads) 17th Bev Sedgman (Queens Park)

Marg

Full report Here

SWGA Irish 4 Ball – Full Field Results Here

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


       2018 Competition Results Here
       2017 Competition Results Here